Współpraca z zagranica

Miasta partnerskie

 

BERGEN (NIEMCY)

Początki miasta sięgają 1197 roku, kiedy to Bergen było małą parafią kościelną. Następnie osada przekształciła się w centralny ośrodek kościelny, administracyjny i sądowy. W latach 1354 i 1796 ogromne pożary spowodowały ogromne zniszczenia miejscowości. W XIX wieku dzięki reformie agrarnej oraz przyłączeniu w 1902 roku linii wąskotorowej Bergen zaczęło przeżywać swój ponowny rozwój. W latach 1935-36 w Bergen powstał poligon wojskowy, a po wojnie poligon NATO. Bergen prawa miejskie otrzymało w 1957 roku. Obecnie znaczącą rolę poza rolnictwem odgrywa przemysł i handel.

Odległość od Śremu: około 600 km

Ludność:  około 16 tys.

Warto zobaczyć :
Heide-park - park rozrywki w miejscowości Soltau niedaleko Bergen www.heide-park.de
Bergen-Belsen - były Niemiecki Obóz Koncentracyjny  istniejący w latach 1940-1945 - www.bergenbelsen.de


Strona internetowa: www.bergen-online.de

 


 

ROŽNOV POD RADHOŠTĚM (CZECHY)

Osada Rožnov została założona w XIII wieku. Prawa miejskie Rožnov uzyskał w 1411 roku. W 1820 roku w mieście zostały wybudowane łaźnie, które zasłynęły w całej Europie. Obecnie Roznov jest miastem turystycznym. Kluczowym zabytkiem miasta jest Kościół Wszystkich Świętych z bogatym wyposażeniem wybudowany w latach 1745-49. W Rožnovie znajduje się najbardziej znany i największy w Czechach skansen etnograficzny. W skansenie można zobaczyć wiele budowli przeniesionych z całego regionu.

Odległość od  Śremu: ok. 400 km

Ludność:  około 18 tys.

Warto zobaczyć:
Największy skansen etnograficzny w Czechach działający od 1925 roku- www.vmp.cz
Skansen jest podzielony na trzy części:
Drewniane miasteczko - Część składająca się z budynków miejskich z rynku w Rožnově oraz okolic. W tej części skansenu odbywają się imprezy kulturalne, festyny oraz występy muzyczne. Na terenie skansenu działają stylowe restauracje, w których można spróbować potraw regionalnych.
Valašska Wieś  - Cześć skansenu ulokowana na zboczu wzgórza. Zebrano tu liczne budowle wiejskie: domy, zagrody, wiatraki, kuźnie. W skansenie codziennie można zobaczyć jak kiedyś wyglądało życie ludzi mieszkających i pracujących w tych budynkach.
Dolina Młynów - Część skansenu, w której zobaczyć można drewniane obiekty przemysłowe. Można zobaczyć jak działa wodny młyn, tartak czy kuźnia.

Strona internetowa:
www.roznov.cz - strona miasta
www.roznov.info - portal miejski

 


 

MAFFLIERS (FRANCJA)

Miejscowość i gmina we Francji, w regionie Île-de-France, w departamencie Dolina Oise.

 

 


 
ŚWIDNIK (POLSKA) 
 
Świdnik położony jest  w województwie lubelskim, w powiecie świdnickim, około 10 km na wschód od Lublina. Pierwsze wzmianki o Świdniku pochodzą z roku 1392, kiedy w źródłach pojawia się nazwa Świdnika Wielkiego (Maior Świdnik, bądź Magna Swydnyk). 
 
Świdnik jest jednym z najmłodszych miast w Polsce, prawa miejskie uzyskał w 1954 roku.  Świdnik, jako bardzo młode i planowane od podstaw miasto, nie posiada jeszcze żadnych zabytków. 
 
W lipcu 1980 r. w Świdniku miały miejsce wydarzenia, które zapoczątkowały falę strajków w Polsce oraz powstanie NSZZ Solidarność. 
 
Miasto jest szerzej znane z wytwórni śmigłowców Mi-1, Mi-2, PZL-Kania oraz motocykli. Obecnie podstawowymi produktami  są: śmigłowiec PZL-Sokół, Anakonda oraz SW-4.
Świdnik jest znany również z kolonii susłów perełkowanych żyjących na lotnisku, będących gatunkiem zagrożonym i pod ochroną.
 
 
Odległość od Śremu: 509 km
Ludność:  około 40.700 mieszkańców
Powierzchnia miasta: 20,35 km²
 
Warto zobaczyć:
Plac Konstytucji 3 Maja
Pomnik "W hołdzie żołnierzom"
Rondo Świdnickiego Lipca '80
Port lotniczy
 
Strona internetowa: www.swidnik.pl
Wytworzył:
Udostępnił:
Wartecki Adrian
(2007-08-10 13:37:15)
Ostatnio zmodyfikował:
Projs Julia
(2022-06-20 13:16:59)
       DRUKUJ TĘ STRONĘ Obrazek drukarki