Kaucje mieszkaniowe

I. Zasady pobierania kaucji za lokale mieszkalne

Kaucja jest pobierana w przypadku zawierania umów najmu lokali na czas nieoznaczony.

Kaucji nie pobiera się, jeżeli:

  1. umowa dotyczy najmu lokalu zamiennego (art. 10 ust. 4 i art. 11 ust. 9 ustawy z dnia 21.06.2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego)  
  2. umowa dotyczy najmu socjalnego lokalu
  3. umowa jest zawierana w związku z zamianą lokalu, a najemca uzyskał zwrot kaucji bez dokonania jej waloryzacji tzn. kaucja została wpłacona przed dniem 12.11.1994 r.
  4. przyszły najemca wykonał we własnym zakresie i na swój koszt remont lokalu  
  5. przyszły najemca dokonał adaptacji lokalu niemieszkalnego na mieszkalny  
  6. przywrócono tytuł prawny do lokalu mieszkalnego utraconego na skutek występujących zaległości czynszowych lub opłat niezależnych od właściciela po ich uregulowaniu w całości o ile wcześniej dokonali wpłaty kaucji.

 

II. Wysokość kaucji

Kaucję ustala się w wysokości 6-krotności miesięcznego czynszu za dany lokal, obliczonego według stawki czynszu obowiązującej w dniu zawarcia umowy najmu.

III. Zwrot kaucji mieszkaniowej

Przed zwrotem kaucji wynajmujący ma prawo potrącić z kaucji:

  1. nieuiszczone należności z tytułu najmu lokalu
  2. należności związane z utrzymaniem przedmiotu najmu we właściwym stanie technicznym i higieniczno-sanitarnym, należności związane z naprawą i konserwacją lokalu obciążające najemcę w czasie trwania najmu, jeżeli ten uchyla się od wykonania ciążących na nim w tym zakresie obowiązków
  3. należności związane z odnowieniem lokalu w zakresie obciążającym najemcę w chwili jego opróżnienia i opuszczenia, jeżeli najemca uchyla się od wykonania tego obowiązku.

Kaucja podlega zwrotowi w ciągu miesiąca od dnia opróżnienia lokalu lub nabycia jego własności przez najemcę, po potrąceniu należności wynajmującego z tytułu najmu lokalu.

 

IV. Zasady waloryzacji kaucji

Zasady waloryzacji kaucji uzależnione są od daty jej wpłaty.

Przepisy dotyczące zwrotu kaucji zawarte są w art. 6 i art. 36 ustawy z dnia 21.06.2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.

 

 

Kaucja wpłacona:
 

  1. od 10 lipca 2001 r.

podlega zwrotowi na podstawie art. 6 ust 3 ww. ustawy, przy czym zwrot zwaloryzowanej kaucji następuje w kwocie równej iloczynowi kwoty miesięcznego czynszu obowiązującego w dniu zwrotu kaucji i krotności czynszu przyjętej przy pobieraniu kaucji, jednak w kwocie nie niższej niż kaucja pobrana

  1. od 12 listopada 1994 r. do 9 lipca 2001 r.,

podlega zwrotowi na podstawie art. 36 ust 2 ww. ustawy, przy czym zwrot zwaloryzowanej kwoty odpowiada przyjętemu przy jej wpłacaniu procentowi wartości odtworzeniowej lokalu obowiązującej w dniu jej zwrotu. Zwrócona kwota nie może być jednak niższa od kwoty kaucji wpłaconej przez najemcę.

  1. do 11 listopada 1994 r.

podlega zwrotowi na podstawie art. 36 ust 1 ww. ustawy, przy czym powołany przepis nie przewiduje waloryzacji kaucji mieszkaniowych. Mogą być one waloryzowane wyłącznie w postępowaniu sądowym w oparciu o przepis art.358¹ §3 Kodeksu cywilnego.

 

Wytworzył:
Dominika Gronowska
Udostępnił:
Projs Julia
(2022-08-18 08:18:03)
Ostatnio zmodyfikował:
Projs Julia
(2022-08-18 08:29:39)